Wix: Herkesin Favori Site Kurucusu

Piyasadaki 10 yılı aşkın varlığı süresince 100 milyondan fazla insanın sitelerini kurmak için Wix’i tercih etmesiyle Wix, en popüler site kurucularından biri haline geldi. Wix’in başarısına yönelik birkaç kilit neden arasında, sezgisel tasarımı, tam donanımlı özellikleri ve kolay kullanımlı, tamamen interaktif araçları bulunuyor. Wix’in yenilikçi kullanıcı deneyimi sayesinde herkes her tür site kurabiliyor.

 

Wix Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Teknik bilgisi olmayan kullanıcılara yönelik olarak tasarlandı – Sürükleyip bırakmaya dayanan sezgisel arayüzü kullanmak için teknolojik deneyiminizin olması gerekmiyor.

Zengin şablon galerisi – En moda tasarımları takip eden 500’ün üzerinde şablondan favorinizi seçebilirsiniz.

Başparmak havaya

  • Ücretsiz deneme seçeneği, sınırsız bir süre boyunca yükseltmeye yönelik hiçbir baskı altında olmadan ücretsiz olarak eşsiz sitelerin oluşturulmasını ve barındırılmasını sağlıyor.
  • Yapay Tasarım Zekası adlı yenilikçi teknoloji sayesinde Wix, internette benzer sitelerden toplanan verileri kullanarak yalnızca birkaç dakika içerisinde gereksinimlerinize uygun profesyonel görünümlü bir site oluşturabiliyor.
  • İnanılmaz derecede sezgisel site kurucusu, endüstrideki son teknoloji arayüz.
  • Wix App Market, günümüzde mevcut en popüler web hizmetleri ile tamamen uyumlu ve sitenizde haber bültenlerine, yarışmalara, rezervasyon araçlarına, müşteri görüşlerine ve canlı desteğe izin veriyor.

Başparmak Aşağı

  • Google Analytics’e ödeme yapmamanız halinde site istatistiklerine ulaşamıyorsunuz.
  • Sitenizi farklı bir şablon kullanarak düzenlemenizin gerekli olması durumunda mevcut içerik, yeni şablon yapısına otomatik olarak aktarılmıyor.
  • Ücretsiz hesaplarda büyük bir Wix logosu yer alıyor.

Kullanıcı deneyimi

Wix, endüstrideki en iyi ve en sezgisel kullanıcı arayüzüne sahip olmaktan gurur duyuyor. Basit ve hızlı bir biçimde uygun şablonu seçip bunu gereksinimlerinize göre şekillendirebiliyorsunuz. Sabah kayıt olup akşama profesyonel görünümlü bir site yayınlamanız gerçekten de mümkün.

Kredi kartı bilgilerinizi vermeniz gerekmiyor; tek yapmanız gereken bir e-posta adresi vermek. Sonraki adımda, gereksinimlerinizi daha iyi karşılayan bir şablon seçip içerik eklemeye başlıyorsunuz. Sürükle ve bırak temelli editör arayüzü site kurmayı o kadar kolay bir hale getiriyor ki hiç kodlama bilginizin olması gerekmiyor! Wix, teknik deneyiminizin veya doğuştan tasarım becerilerinizin olmaması halinde bile muhteşem siteler oluşturabilen araçlar sunarak kullanıcılarını güçlendiriyor. Buna ek olarak, kullanımı yine çok kolay olan bir resim düzenleyici de bulunuyor ve bunun için de özel grafik tasarım becerisi gerekmiyor.

Ayrıca, sitenizi kurarken yardım almak için birçok yol bulunuyor. E-posta aracılığıyla iletişim, Telefon üzerinden destek, Forum ve Yardım Merkezi seçenekleri var. Yardım Merkezi’nde öğreticilerden (adım adım rehberler ve videolar) oluşan devasa bir kütüphane bulunuyor. Yardım butonları her zaman yakınınızda bulunuyor. Böylelikle, yardım bölmesini başka bir sayfada yüklemek zorunda kalmadan olduğunuz yerden yardım alabiliyorsunuz.

Söyleyecek başka pek bir şey yok. Kullanıcı deneyimi bakımından Wix elbette günümüzün site kurma ortamındaki en iyi ve en sezgisel seçenek.

Premium seçenekler

Wix’in istediğiniz sürece ücretsiz barındırma hizmeti sağladığından bahsetmiştik. Ancak, sitenizin depo alanını geliştirmek, bandwith’ını arttırmak veya bazı özel ve sınırlı özelliklere erişim sağlamak istemeniz durumunda gereksinimlerinizi karşılayacak son derece uygun fiyatlı birkaç premium hizmet planı bulunuyor. Ücretsiz ve premium hesaplar ile kurulup barındırılan siteler arasındaki en göze çarpan fark, ücretsiz sitelerde “Wix ile kurulmuştur” yazısının bulunması ve siteyi kendinize ait bir domain’e bağlayamamanız. Halen ücretsiz deneme seçeneğini kullanıyorsanız site domain’iniz Wix’in bir uzantısı oluyor. Bu nedenle, ziyaretçiler sitenizi barındırması için Wix’i kullandığınızı görüyor.

Ücretli bir plana yükseltmeyi tercih etmiyorsanız yine de farklı nihai kullanıcıların gereksinimlerine uygun beş ayrı seçenek arasından seçim yapabiliyorsunuz. “Connect Domain”, sunulan ilk seçenek. Bu seçenek ile kendi URL domain’inizi Wix’in barındırma hizmeti sağladığı sitenize bağlayabiliyorsunuz, ama reklamlar gitmiyor. İkinci seçenek “Combo” planı. Bu plan, istenmeyen reklamları ortadan kaldırıyor ve bandwith sınırları ile depolama kapasitesini arttırıyor. Bir sonraki adım, “Unlimited” planı. Bu plan, diğer avantajların yanı sıra özellikle serbest çalışanlar ve girişimcilere yönelik ekstra birkaç harika ve kullanışlı araç ekliyor. Piramidin en üst kısmında “eCommerce” ve “VIP Plans” bulunuyor. Bu seçenekler, araçlara ve desteğe daha iyi bir erişimi içeriyor. Genel olarak, Unlimited Plan, özellikler ve araçlar ile fiyatlandırma arasındaki en dengeli seçeneği sunuyor. Bu nedenle, kullanıcılar arasında en popüler seçenek bu.

Özellikleri ve araçları

Wix, platformu üzerinden ücretsiz oluşturulan tüm sitelere barındırma hizmeti sağlamasıyla dünya çapında tanınıyor. Wix’in bu kadar popüler olmasını sağlayan şey bu. Ancak, bunun yanı sıra ve son teknoloji sürükle ve bırak temelli arayüzü dışında, Wix aynı zamanda özellik bakımından en zengin site kurma deneyimlerini sunuyor. Profesyonel stok resimlerden oluşan muhteşem bir galeri ile çalışmanıza izin veren gömülü görüntü editörü bulunuyor. App Market, sitenizin hızla gelişmesini sağlayacak üçüncü taraflara ait yüzlerce ekleme (sosyal medya akışları, haber bülteni kayıt formları, anketler, vb.) sağlıyor. Wix, en seçici girişimcileri bile memnun edecek son derece tam ve kapsamlı bir çözüm. Ayrıca Wix sürekli olarak yeni özellik ve tasarımlar ekliyor. Bu, site kurucunuzun zaman geçtikçe yeni eğilimlere uygun kalacağından emin olmanız bakımından çok önemli. Ve tabii daha fazlası da var! Kim olduğunuza bağlı olarak kullanışlı olabilecek birçok araç ve özellik bulunuyor.
 
Wix, yenilikçi stratejisi doğrultusunda Yapay Tasarım Zekası’nı (ADI) sundu. Bu yepyeni teknoloji, webmaster’ların belirli kullanıcı gereksinimlerine göre yapay zeka aracılığıyla kişiye özel siteler oluşturmasına izin verdiğinden site kurma dünyasını sonsuza dek değiştirecek. ADI, aslında internet sunucu ağında milyonlarca siteyi inceleyip standart Wix editörü ile daha ayrıntılı olarak düzenlenebilen son derece zarif ve birinci sınıf nihai ürüne dönüştürmek üzere tüm bilgileri bir araya getiriyor. ADI’nin sizin için hazırladığı önceden seçilmiş ögelerin kalite ve doğruluk düzeyini görünce çok şaşıracaksınız. Nihai ürünün, sunulan talimatlar doğrultusunda oluşturulan eşsiz bir site olması garanti ediliyor. Bu bakımdan en muhteşem nokta ise tüm bunların yalnızca birkaç dakika içerisinde gerçekleşmesi. Bu muhteşem araç, halen ücretsiz deneme hesabına sahip kullanıcılar bile dahil olmak üzere tüm Wix kullanıcıları için sunuluyor.

Şablonlar

Wix’in profesyonel olarak tasarlanmış şablonlarından oluşan geniş çaplı koleksiyonu, İşletme (danışmanlık hizmetleri, finans, hukuk, pazarlama, emlak, vb.), e-Ticaret Mağazaları, Restoranlar & Gıda, Otelcilik / Konaklama gibi endüstri kategorilerini kapsıyor. Şablonların çeşitliliği o kadar fazla ki kendi gereksinimlerinize karşılık gelen şablonu mutlaka bulabiliyorsunuz. Tema seçiminizi yaptığınızda temanıza içeriği sürükleyip bırakma işlemine başlayabiliyorsunuz. Wix şablonlarının en iyi yanı, örnek içerik ile önceden doldurulmuş olarak sunulmaları. Bu şekilde boş bir sayfaya bakarak içeriği nasıl düzenleyeceğinizi bilmemekten kaynaklanan sıkıntıyı yaşamadan örnek içeriği kendi içeriğinizle kolayca değiştirebiliyorsunuz. Wix tasarımları daima tasarım alanındaki en yeni eğilimler ile güncelleniyor.

Şablonlar ile çalışmak zor geliyorsa daima boş sayfada tasarım yapıp içerik ekleme seçeneğine de sahipsiniz. Aynı zamanda istediğiniz kişilerin siteniz için geri bildirim sağlamasına izin veren bir araç da bulunuyor. Sitenizin halka açık olmayıp yalnızca seçtiğiniz kişiler tarafından görüntülenebilecek beta versiyonlarını oluşturabiliyorsunuz.

Şablonlar ile çalışmanın en büyük dezavantajlarından biri, tasarımları değiştirmenin beklendiği kadar kolay olmaması. Belirli bir şablon üzerinde çalışmaya başladığınızda başka bir tasarıma geçmeye karar vermeniz halinde tüm içeriğinizi tekrar girmeniz gerekiyor. Bu nedenle size önerimiz, siteniz için doğru şablon tasarımını seçmeye daha fazla zaman ayırmanız.

Genel

Wix kesinlikle günümüzde kullanılabilen site kurucular arasında genel anlamda en başarılı olanı. Hem herkesin (kodlama becerisi olmayan) önceden tanımlanan şablonları temel alan bir site oluşturup tasarlamasına olanak tanıyan sürükle ve bırak temelli editörü hem de önceden tarafınızca belirlenen talimatlar doğrultusunda internetten derlenen içeriklere göre tam tasarımlı ve eşsiz bir site elde etmenizi sağlayan inanılmaz son teknolojiyi sunuyor. Böylelikle sitenizi pahalı bir web tasarımcısı veya kodlama uzmanı tutmadan oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca, 24/7 destek sağlanıyor ve bu da aynı uygun aylık fiyata kendi teknik destek ekibinizi tutmak gibi bir şey.

Sonuç olarak Wix sayesinde kendi profesyonel ve tarz sahibi sitenizi oluşturmanız, artık yalnızca bütçesi fazla olanlar veya teknik yeteneği olan web tasarımcıların yapabileceği bir şey olmaktan çıktı. Artık hiç para harcamadan veya düşük bir ücrete kendi sitenizi kurma olanağına sahipsiniz. Daha ne bekliyorsunuz?